Get Adobe Flash player

Moja Malta – nauka, przygoda, pasja, wyzwanie …

Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów indywidualnych”,
to projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu jest podniesienie kompetencji nauczycieli poprzez dofinansowanie udziału w zagranicznych kursach na zasadach akcji „Comenius–Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej” realizowanej w ramach programu Komisji Europejskiej „Uczenie się przez całe życie”.
W dniach od 26 maja 2013 do 1 czerwca 2013 wzięłam udział w kursie metodycznym dla nauczycieli języka angielskiego “Spice Up Your Teaching Ideas – Methodology in Practice Today”, organizowanym przez Executive Training Institute Malta, w miejscowości St. Julian’s.
W zajęciach uczestniczyli nauczyciele z różnych krajów, m.in. z Danii, Austrii, Francji, Litwy, Rumunii, Finlandii, Turcji oraz Bawarii. Kurs był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk.

Pierwszy dzień szkolenia poświęcony był motywacji uczniów w aspekcie praktycznej nauki języka obcego oraz inteligencjom wielorakim. Popołudnie minęło na sympatycznym powitaniu wszystkich uczestników przez Maltańczyków, podczas którego mieliśmy okazję spróbować narodowych specjałów. Dzień drugi był równie ekscytujący – odkrywaliśmy na nowo potencjał, którzy drzemie w wykorzystywaniu „dyktanda” na lekcjach, a także muzyki i piosenek. Dzień trzeci to nietypowe wykorzystanie cuisenaire rods (przyp. tłum. cuisenaire rods – drewniane klocki, stosowane podczas zajęć z matematyki), a także praca metodą projektu. Popołudnie spędziliśmy na grupowej wycieczce do stolicy Malty, Valletty. Pełni entuzjazmu i energii przywitaliśmy czwartkowy program czyli wykorzystywanie historyjek na zajęciach oraz wszelkich multimediów, które młodzież tak lubi. W piątek zajęliśmy się gramatyką oraz wykorzystaniem Internetu podczas zajęć. Na koniec skupiliśmy się na wyrażeniach idiomatycznych oraz slangu. Warsztaty prowadziła Sandra Attard-Montalto, doświadczona trenerka, która chętnie dzieliła się swoimi pomysłami, a także inspirowała do tworzenia przeróżnych materiałów, które z pewnością będą wykorzystywane w codziennej pracy.

Udział w kursie metodycznym na Malcie, był nie tylko wspaniałą przygodą, ale przede wszystkim bardzo ważnym doświadczeniem zawodowym, które z pewnością pozytywnie wpłynie na moją pracę w szkole oraz podniesie efektywność prowadzonych przeze mnie zajęć. Wyjazd na Maltę jest dla mnie osobistym sukcesem, który niewątpliwie zmotywował mnie do dalszej pracy oraz do podejmowania kolejnych wyzwań.

Polecam innym nauczycielom udział w tego typu szkoleniach. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.frse.org.pl w zakładce uczenie się przez całe życie. Zapraszam również do zapoznania się z prezentacją, w której przedstawiłam szczegóły programu oraz relację z mojego pobytu na Malcie.

Jagoda Janiszewska

nauczyciel języka angielskiego

facebook
logowanie e-dziennik
logowanie e-dziennik
NASI PARTNERZY
NASI PARTNERZY