Get Adobe Flash player

We wtorek 4 września 2012 r. delegacja naszej szkoły wzięła udział w obchodach 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uroczystości Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, które odbyły się w Oławie (województwo Dolnośląskie).

Oławskie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia, odprawioną w intencji poległych. Po mszy uczestnicy obchodów w asyście orkiestry reprezentacyjnej Śląskiego Okręgu Wojskowego, Kompanii Reprezentacyjnej 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz Kompanii Honorowej 1 Brzeskiego Pułku Saperów przemaszerowali do Rynku, gdzie odbyła się część oficjalna.

W spotkaniu wzięli udział weterani, żołnierze, przedstawiciele władz samorządowych i kościelnych, delegacje urzędów, instytucji i organizacji oraz młodzież. Przemówienia wygłosili: wiceprezes Zarządu Ogólnopolskiego Klubu Kombatantów 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego WP pułkownik Eugeniusz Praczuk, starosta oławski Zdzisław Brezdeń oraz poseł na Sejm RP Roman Kaczor.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia, wyróżnienia i okolicznościowe listy gratulacyjne. Starosta i burmistrz uhonorowali dyplomem Franciszka Pirożka – najstarszego żyjącego w powiecie oławskim uczestnika wojny obronnej w 1939 roku.

Za kultywowanie i upowszechnianie tradycji i chwały oręża polskiego oraz pamięci o ludziach oraz ich czynach w walce o niepodległość odznaczeniem „Zwycięzcom 1945 roku” wyróżniono patronackie szkoły, kontynuujące bojowe tradycje 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego WP: Szkołę Podstawową w Zawadówce, Zespół Szkół Budowlanych w Chełmie, Zespół Szkół nr 3 w Dzierżoniowie. Zespół Szkół w Sawinie otrzymał krzyż „Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich RP”.

Kolejnym punktem programu oławskich obchodów Dnia Weterana był „Apel poległych” i „Salwa honorowa”. Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Losów Ojczyzny, występem szkockiej orkiestry oraz defiladą wojskową.

Wszyscy zainteresowani mieli także okazję, aby obejrzeć specjalnie sprowadzony do Oławy na tę okoliczność sprzęt wojskowy. Oławianie mogli zajrzeć do niedostępnych na co dzień pojazdów bojowych, sfotografować się na ich tle oraz poznać szczegóły wyposażenia.

Oprawę muzyczną uroczystości przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Oławie.

Głównymi organizatorami oławskich obchodów 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uroczystości Dnia Weterana Walk o Niepodległość byli wiceprezes Zarządu Ogólnopolskiego Klubu Kombatantów 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego WP Eugeniusz Praczuk, starosta oławski Zdzisław Brezdeń i burmistrz Oławy Franciszek Październik.

facebook
logowanie e-dziennik
logowanie e-dziennik
NASI PARTNERZY
NASI PARTNERZY